USAs flagga, troligen en senare tillverkning av den första utformningen med stjärnor och ränder, från perioden 1777 - 1795. Huvudsakligen i ull.
13 stjärnor och 13 ränder symboliserande de första 13 staterna.
Mått: ca. 82 x 60 cm.
Omfattande slitage, skador och fläckar, avkortad på längden. Troligen senare tillverkning.
Mått: ca. 82 x 60 cm.