FLAGGA, USA.

FLAGGA, USA.
2029184. FLAGGA, USA.

USAs flagga, troligen en senare tillverkning av den första utformningen med stjärnor och ränder, från perioden 1777 - 1795. Huvudsakligen i ull.
13 stjärnor och 13 ränder symboliserande de första 13 staterna.
Mått: ca. 82 x 60 cm.

Omfattande slitage, skador och fläckar, avkortad på längden. Troligen senare tillverkning.

Gör en kostnadsfri värdering!
2029184. FLAGGA, USA.

Mått: ca. 82 x 60 cm.

Antal besök: 1 838