2027822. ALFRED JENSEN. Tavla, Hamburgs hamn, 1916.
Alfred Jensen (1859-1935), målning, Hamburgs hamn, olja på pannå, 1916. Skildring av en böljande vattenförekomst med flera fartyg på en kust, signerad, daterad och topograferad längst ner till höger, samt inskriven på självhäftande etikett, 54x84cm (76x106.5cm).