202454. MATGRUPP, ek, 11 delar, Charles Anderson - Falköping, 1900-talets första hälft, jugendstil.
Proveniens: från prästgård på Falbygden.
Stolar med skuren dekor, sitsar med läder.
Bord, längd 171,5 bredd 89,5 höjd 78 cm.
3 st iläggsskivor á 29 cm.
Charles Anderson - Werkstad för KONSTSNICKERI - Falköping.
Tidskriften Falbygden nr 47 1993 - Charles Anderson snickerimästare i Falköping.
Slitage, märken, repor. Lagad och förstärkt bordskiva.
Lädret på stolar med slitage, sprickor, repor, fläckar.
3 st iläggsskivor á 29 cm.