KANOPKÄRL, Egypten, sentid ca 664-343fKr, alabaster.

2024350. KANOPKÄRL, Egypten, sentid ca 664-343fKr, alabaster.

Höjd 39,5 cm.
PROVENIENS: Hovrättsråd Carl Johan Knut Henrik Nordenskjöld, ledamot av de blandade domstolarna i Egypten 1917-1925 därefter i arv inom familjen.

Senare lock, troligen 1800-tal eller 1900-talets början.

Tema

The essence of Egypt

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 39,5 cm.

Tema

The essence of Egypt

Antal besök: 1 724