Samekniv, Graverad dekor med flätmönster, knivskaft med dekor av kåta, monogramsignerad o daterad -90, längd 30 cm
ag heter Sven-Åke Risfjell samisk slöjdare. Jag är född 1950 och är uppvuxen i Vilhelmina i södra Lappland med samiska rötter på farmors sida från Tärnaby samt på farfars och morfars sida från Vilhelmina. Namnet Risfjell kommer från släktens lappskatteland i Tärnaby.
Jag gick folkskola, realskola och handelsskola i Vilhelmina.På rasterna under låg och mellanstadiet sprang jag ofta över till Hemslöjden som låg mitt emot skolan (där bilskolan håller till idag) och njöt av alla vackra samiska föremål. Längtan var stor av att få en egen kniv. Till att börja med täljde jag mig som tioåring en egen kåsa och kniv. Jag målade den vit så att det skulle se ut som renhornet på den kniv jag förälskat mig i i Hemslöjdens fönster. Tyvärr har jag tappat kniven.
Jag är heltidsslöjdare i Duodji, sameslöjd sedan 1980 och arbetar med den sydsamiska traditionen vad gäller form och gravyr i traditionella former och nydesign där jag överför den gamla kunskapen i ett nytt tänkande utifrån dagens behov.
Min läromästare och mentor var Bengt Tomasson från Dikanäs som lärt av nestorn Arthur Jillker. Vår ateljé och verkstad har vi uppfört i anslutning till vår bostad i Malgonäs vid vidsträckta Malgomajsjön, med en vidunderlig tiomilautsikt mot Marsfjällen. Här är lätt att hitta inspiration till nya slöjdalster.
I min produktion hittar du helhornsknivar, halvhornsknivar, kåsor, trummor, skålar, askar, saltflaskor, vargspjut, björnspjut, nahpie, smycken, dosor och skedar. Jag arbetar i renhorn, älghorn, björk, masurbjörk, sälg och renskinn.
Crafoord Auktioner i Stockholm kan nu stolt presentera botanikern Örjan Nilssons unika samling sameknivar.
Örjan Nilssons betydelsefulla arv som botaniker är dokumenterat genom hans många böcker: ”Kustfloran”, ”Linnés levande blomster”, ”Kulturväxtlexikon” och standardverket ”Nordisk fjällflora” till exempel.
Som chef utvecklade han Botaniska trädgården i Uppsala och ansvarade även för Linnéträdgården och Linnés Hammarby. Han var en drivande kraft bakom tillblivelsen av genbanken på Svalbard, den svenska rödlistan över utrotningshotade växter och den botaniska trädgården i Karesuando – världens nordligaste. Örjan Nilsson var också politiskt engagerad, bland annat som miljöpolitisk talesman i Carl Bildts regering.
Insamlandet av olika växter tog honom på resor runt om i världen, som i sin tur ledde till en annan imponerande samling – knivarna.
Örjan Nilssons intresse för fjällvärden och den samiska kulturen tog sin början med vandringar i Abisko och de norra delarna redan på 1950-talet och fördjupades i början av 1970-talet när han påbörjade sitt samarbete med Fjellnäs högfjällshotell. I över 20 år återkom han till trakterna runt Fjellnäs för att arrangera temaveckor med vandringar för botaniskt intresserade och lärde under dessa år känna många företrädare för den samiska kulturen. Tillsammans med fotografen Edvin Nilsson ägnade Örjan en sommar åt skapandet av ”Nordisk fjällflora”. Under arbetet med boken skaffade Örjan Nilsson av praktiska skäl sin första samiska kniv, i Abisko 1982. I 20 år återkom han sedan till trakterna runt Fjellnäs för att arrangera en temavecka med vandringar för växtintresserade.
Det ständiga utforskandet gav Örjan Nilsson möjlighet att köpa unika sameknivar och finska pukko av hantverkare som Sven-Åke Risfjell, Esaias och Andreas Poggats, Johan Billfjärd Fankki, Roland Lundberg och Pentti Turunen. Till slut en samling utsökta slöjdföremål lika omsorgsfullt omhändertagna och katalogiserade som tusentals växter.