KÄRL, 2 st, lergods, Peru. Enligt uppgift Chimu, 1300/1400-tal.

201667. KÄRL, 2 st, lergods, Peru. Enligt uppgift Chimu, 1300/1400-tal.

I form av sittande figur samt gitarrspelande fiskman. Svartglaserat lergods. Höjd 22 cm resp 25 cm.

Skador.

Gör en kostnadsfri värdering!

Skador.

Antal besök: 2 422