KRUKOR, 2 st, Gustavsberg + KANNA, Tillinge + 5 st VÄGGTALLRIKAR, Zornmotiv.

201561. KRUKOR, 2 st, Gustavsberg + KANNA, Tillinge + 5 st VÄGGTALLRIKAR, Zornmotiv.

Kanna, Tillinge, lergods, sent 1800-tal, höjd ca. 24,5 cm.
2 krukor, Gustavsberg, höjd 13 16 cm.
Samlar/väggtallrikar, Zorn-motiv, Rörstrand.

Slitage, krackelyr, skador på dekor, lock med sprickor samt lagning.
Krukor med bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Krukor med bruksslitage.

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 1 166