2013020. PROFESSOR EBERHARD LINKE. HIGH-FLYER BRONSSTATY.
Professor Eberhard Linke, brons staty, unik, signerad, daterad 1997, höjd: 41 cm, bredd: 54 cm.
Stiftelsen är avsedd att bevara och upprätthålla skulptören Eberhard Linkes livsverk, göra hans verk tillgängliga för allmänheten, vetenskapligt öppna dem och placera dem i konsthistorien.
Samtidigt stöder stiftelsen yngre konstnärer och erbjuder arbetsvistelser och kurser för ihålig konstruktion av terrakottaskulpturer på stiftelsens gård i Flonheim.
Konserter, läsningar, filmvisningar och föreläsningar äger rum regelbundet i studion.