JOHN THOMAS. Bordsklocka/öppen spis, England.

2010978. JOHN THOMAS. Bordsklocka/öppen spis, England.

John Thomas för Wuba, bordsur, mahogny, brons, England. Bordsklocka med en mahognykropp med bronsapplikationer och fötter, med en romersk urtavla, med timme- och minutindikatorer, samt med månfasvisning, med en Junghans kvartsrörelse, tillverkarens gravering på ratten och inskriven på baksidan, numrerad på botten, H.26cm, W.17.5cm, D.13cm.

Åldersanpassade tecken på användning och gnidning, partiell patina i brons, och mindre repor i träet.

Stockholms Auktionsverk garanterar inte funktionalitet.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 537