REDIKYLER, 6 st, i textil samt pärlbroderi. Mått ca största 20x14 cm, minsta 11x7,5 cm..
Proveniens: Nordhallands Hembygdsmuseum avyttrar delar av sina samlingar. Bl.a en större samling med pärlbroderade väskor, redikyler och börsar.
Åldersrelaterat slitage.
Åldersrelaterat slitage.