CARL BERTOLD. Holländsk kustplats med väderkvarn och segelbåtar vid månsken. Olja på duk.

2009444. CARL BERTOLD. Holländsk kustplats med väderkvarn och segelbåtar vid månsken. Olja på duk.

Carl Bertold (född 1870), var en schweizisk landskapsmålare. Han var särskilt känd för sina norska fjordlandskap och holländska kustmotiv. Signerad längst ner till höger: C. Bertold. Magnifik ram. Mått: ca. Ram 93 x 75 cm, målning 63 x 44 cm.

Måttliga tecken på ålder, ram minimalt scuffed.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 065