BIEDERMEIER SEKRETERARE. Mahognyfanerad, insida troligen valnöt och mahogny, delvis eboniserad. Runt 1840.

200715. BIEDERMEIER SEKRETERARE. Mahognyfanerad, insida troligen valnöt och mahogny, delvis eboniserad. Runt 1840.

3 lådor i nedre delen. Vikbar skrivtavla Inuti var och en av de två sidorna, 4 lådor med mässingsknoppar, en ytterligare låda ovanför det breda mittfacket och 4 små fack åtskilda av infällda banor. Huvudslag. 5 nycklar tillgängliga.
Höjd 130 cm. Bredd 96 cm. Djup 44.5/80 cm.

1 fot lös, normala tecken på användning eller ålder i faner. Små brister i bakpanelen längst upp till vänster.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 311