ANNE BÖDDEKER (GEB. 1966). Stormig natt.

2005806. ANNE BÖDDEKER (GEB. 1966). Stormig natt.

Anne Böddeker (f. 1966), Stormy Night, olja på duk, 2016, signerad och daterad, ca. 130 x 110 cm

Anne Böddeker, delstat certifierad modedesigner och målningskonstnär, har arbetat som frilansande konstnär i Hamburg sedan 1990. Utställningar i Finland, Tyskland och USA gjorde henne känd över nationsgränserna. I sina målningar gillar hon att ta itu med naturens krafter, särskilt havet i sin ambivalens mellan skönhet och hot.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 773