PORSLINSFÖREMÅL, 2 delar. Tallrik och tekanna. Kina, 1700 och 1800-tal.

200425. PORSLINSFÖREMÅL, 2 delar. Tallrik och tekanna. Kina, 1700 och 1800-tal.

Tallriken, Qianlong (1736-95). Dekor av påfåglar, bårder och dyrbara föremål. Diameter 22 cm.
Tekanna, 1800-tal. Dekor av figurscen och kalligrafi. Höjd 9 cm.

Tekannan dekor med slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Tekannan dekor med slitage.

Antal besök: 782