FAT. Kinrande Imari, Arita, Japan. 1800-talet.

199843. FAT. Kinrande Imari, Arita, Japan. 1800-talet.

Fat med vit underglasyr och överglasyr i rött, blått och guld.
Diameter 31,5 cm
Imari porslin (伊万里焼) tillverkas i Arita, i den forna Hizen- Provinsen i nordvästra Kyūshū.
På japanska kallas porslinet Arita-yaki (有田焼)
Imari är namnet på utskeppningshamnen.

Mindre bruksslitage samt tillverkningsdefekter.

Gör en kostnadsfri värdering!

Diameter 31,5 cm

Antal besök: 3 507