Glasyr i bruna och gröna nyanser. Signerad Å. Holm. Höjd 21 cm.
Litteratur: Stellan Olsson, "En bok om Åke Holm", Wiken 1991, jfr bild sid 86.
Bruksskick. Lite skavd på undersidan.
Åke Holm (1900–1980)