1992859. HOLGER FRIEDRICH. Lucis morgon.
Olja på trä, monogram och daterad till höger. Mått: ca. 59 x 39 cm, 67 x 45 cm med ram.
Under 1990-talet arbetade Holger Friedrich med grafisk formgivning och måleri vid Weissensee School of Art i Berlin. Sedan 1997 har han bott som frilansande målare och föredragande inom de öppna och tillämpade sektorerna. Han deltog i olika mässor och gallerier - utställningar.