Polykrom dekor mot celadon bakgrund. Dekor med fjärilar, blommor, bladverk och fågel i centrum. Förgylld kant. Diameter 18,5 cm Stämplad.
Bruksslitage med avslag och kantnagg, sliten förgyllning.