1987134. PHONOGRAPH, EDISON.
Ek, med tratt av delvis bemålad mässing, lådans längd 31 cm, trattens längd 35 cm samt 9 vaxrullar med lådor,1800-talets slut.
Bruksslitage, fungerade vid katalogiseringstillfället. Nål saknas, ingen funktionsgaranti lämnas. Utöver de 9 rullarna medföljer en skadad rulle.