1986775. CARL RÜDELL. teckning, dansare.
Carl Rüdell (1855-1939), teckning, dansare, akvarell på papper. Skildring av en dansare i vit klänning på scen med orkester i förgrunden, signerad till vänster, 23x17cm (42x36cm).