Proveniens, Köpt av en marinubåtsofficer som ordervägrade att skjuta ett handelsfartyg i sank under andra världskriget. Köptes efter 15 år när han fick hämta sin fru och barn. Blev därför kommederad till straffarbete i sibiren livstid.
Åldersslitage, ej genomgången.