SIMON GATE. Karaff med hänkel och tillbringare, blå glasmassa, 1930-tal.

1982207. SIMON GATE. Karaff med hänkel och tillbringare, blå glasmassa, 1930-tal.

Karaffens höjd inkl. propp 28 cm, tillbringaren 22 cm.

Proveniens: Privat samling från tidigare verksamhetschef vid Orrefors. Dessa två objekt hittades på vindslagret, Sandviks Glasbruk.

Smutsiga, i behov av rengöring.

Simon Gate (1883–1945)

Tema

En samling glas

Gör en kostnadsfri värdering!

Simon Gate (1883–1945)

Tema

En samling glas

Antal besök: 735