197965. SKOMAKARLAMPOR, 4 st, 1900-talets början.
3 st skomarkarlampor med lod och takkopp i porslin samt gröna kupor. Diameter ca 20 cm
1 st skomakarlampa utan lod och takkopp med vit skärm. Diameter 19,5 cm
Proveniens: Ideon teatern, Brunkebergstorg, Stockholm.
Slitage. En takkopp med skada. Renoverade / Kompletterade.