PARTI GLAS samt KERAMIK, 8 delar, bl.a."Oktav", Bertil Vallien, Kosta. Fat, Allan Ebeling, Bo Fajans.
197457. PARTI GLAS samt KERAMIK, 8 delar, bl.a."Oktav", Bertil Vallien, Kosta. Fat, Allan Ebeling, Bo Fajans.
1 st fat, Bo fajans, diameter, 28 cm.
1 st karaff glas, höjd 25 cm. ("Oktav", Bertil Vallien, Kosta.)
1 st likörset med gravyr, karaff, bricka samt glas, höjd 19, diameter 26,5 cm.
Smärre bruksslitage. Gravyr på det blå fatet. Mindre nagg på det gröna fatets fotring.