Trumpetformad silverpokal på rund fot med förgylld insida. Liv med svängd godronnering och botten stämplad KA, svenska silverstämplar, Stockholm, B9 (1952)
Minnesgraverad Erik. M. Thunberg, Av Svenska Trävaruföreningen, 11/3 1955
Vikt 573 gram.
Bruksskick.
Vikt 573 gram.
Bruksskick.