196070. SÄNGSKÅP, allmoge, Överkalix, tidigt 1800-tal.
Stiliserad dekor mot gulbrun botten troligen Gustav Strålberg. Två skåp med bakomliggande hyllplan. Skedhylla i det över skåpet. Längd 99, bredd 54, höjd 187 cm.
Slitage. Skador. Repor. Märken. Senare gångjärn varav ett sitter löst.