SÄNGSKÅP, allmoge, Överkalix, tidigt 1800-tal.

196070. SÄNGSKÅP, allmoge, Överkalix, tidigt 1800-tal.

Stiliserad dekor mot gulbrun botten troligen Gustav Strålberg. Två skåp med bakomliggande hyllplan. Skedhylla i det över skåpet. Längd 99, bredd 54, höjd 187 cm.

Slitage. Skador. Repor. Märken. Senare gångjärn varav ett sitter löst.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 3 886