1955836. STOL, Gustaviansk 1700-tal.
Gustaviansk stol, (Sverige, 1775-1810). Framskrapad originalfärg, pärlgrå-ocra.
Höjd 93 cm
Sitthöjd 40 cm
Bredd fram 47 cm.
Framstår som "orörd", insidan med äldre förstärkning, sits med lagning i smide. Repor, märken. Antik.