195474. SKÅP, ek, bemålat, 1900-tal.
8 hyllplan, varav 4 tillhörande i ekfaner och 4 extrahyllor, 2 ekfanerade och 2 i furu.
Längd 133, bredd 53, höjd 215 cm.
Slitage, stötmärken, färg flagnar / bortfall.
Mässingshyllsor för hyllbärare saknas, några hyllplan har slagit sig. Vänster dörr kärvar.