FÅTÖLJ, jugend, proveniens foajen " Hotel Regina ", Norrmalm Stockholm.

195222. FÅTÖLJ, jugend, proveniens foajen " Hotel Regina ", Norrmalm Stockholm.

Fåtölj skinnklädd, ek, proveniens Hotel Regina Norrmalm Stockholm,
Hotellet invigdes lagom till konstindustriutställningen 1909, det har påståtts att även Ferdinad Boberg var involverad i ritningarna. Hotellet revs 1962 i samband med Norrmalmsregleringen och ersattes av Sergelstorg. Bland gästerna fanns bland annat Lenin.

Åldersslitage, bruksslitage,fläckar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 906