GOLVUR, allmoge, Härjedalen, 1800-talets första halva.

194701. GOLVUR, allmoge, Härjedalen, 1800-talets första halva.

Märkt 1832. Urverk märkt LAS, troligen Frostlars Andersson, och urtavla märkt AAS troligen Anders Andersson, Mora. Höjd 210 cm. Nyckel, pendel och vikter finns.

Slitage. Senare bemålad och kompletterad.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 995