STOL, unik, Calle Warfvinge.

STOL, unik, Calle Warfvinge.
1945807. STOL, unik, Calle Warfvinge.

Stol i massiv oljad ask, sitsen med tvärstycken i idegran. På kopplad benställning med genombruten rygg. Formgiven och tillverkad av möbelsnickaren Calle Warfvinge. Medföljande handskrivet kort med information från snickaren. Signerad och numrerad 111.
Höjd 111 cm, sitthöjd ca. 45 cm

Till varje utrop i denna specialauktion medföljer en bok om snickaren, med foto av Lasse Sandström och text av Calle Warfvinge själv.

Nytillverkad. Enstaka hanteringsspår och smärre repor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 688