UWE KAHL (*1958 IN DRESDEN). Stående.

1941353. UWE KAHL (*1958 IN DRESDEN). Stående.

Patinerad brons, 2018, signerad på sockeln, numrerad, exemplar 5 av 5, mått ca. 35 cm

Uwe Kahl har arbetat som frilansskulptör sedan 1986. Hans konstnärliga arbete sträcker sig från storformat träskulpturer till mindre bronsverk. Sedan 1994 har han regelbundet ställt ut i norra Europa. Han bor i Uckermark och Berlin.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 113