194079. BÄDDSOFFA samt FÅTÖLJ, Bröderna Nilsson, Ekenässjön, 1960-tal.
Turkos klädsel, lösa sittdynor. Armstöd i jakaranda.
Extrasäng kan ställas fristående.
Bäddsoffa, Längd/bredd 230, höjd 75, djup 90 cm
Fåtölj, bredd 81, höjd 75, djup 80 cm.
Bruksslitage, repor.