SLAGLÅSREVOLVER, belgisk, 1800-talets mitt, modell av Colt Navy.
1937168. SLAGLÅSREVOLVER, belgisk, 1800-talets mitt, modell av Colt Navy.
Kaliber .36, på pipan märkt COLT BREVETE, numrerad 7452, pipa och trumma med kontrollstämplar, trumman märkt N. GILCN, i schatull med tillbehör, längd ca 33 cm.
Smärre slitage, nyckel till schatull saknas, god mekanik.