GRÄDDSNÄCKA, silver, rokoko. Mästare Lars Boye, Stockholm 1764.
193357. GRÄDDSNÄCKA, silver, rokoko. Mästare Lars Boye, Stockholm 1764.
Oval form, invändigt förgylld. Driven och ciselerad dekor. Tre svängda bladfötter med bladanfanger. Handtag med rocailleornament på fästet. Längd 19 cm. Vikt ca 220 gram.
Monogramgraverad och daterad på handtag. Nyare gravering med personnummer under handtagets fäste. Lagning vid handtagets fäste. Smärre bucklor och repor.