193172. BORD samt 6 st STOLAR, sengustavianska 1800-talets förra hälft.
Bord, diameter 100 och höjd 76 cm, med två iläggsskivor 40 och 72 cm. Vitmålade, kannelerade ben samt dekor av bandbård.
Förstärkningar, smärre skador, senare bemålning och senare skivor.