192906. CHIFFONJÉ, 1800-talets senare hälft.
Magognyfanér. 4 lådor, skrivklaff. Skrivinredning med 9 lådor, 1 fack. Längd 96, bredd 47, höjd 165 cm.
Ett par knoppar saknas i inredningen. Textil till skrivklaffen trasigt. Smärre stötmärken, sprickor och slitage. Ej nyckel.