FIGURINER i porslin. 12 st. Bla. Katt, Maria och Jesusbarnet, hund.

192840. FIGURINER i porslin. 12 st. Bla. Katt, Maria och Jesusbarnet, hund.

Samling figuriner i porslin
1 st katt, höjd 23,5 cm, stämplad Promoto, import
Promoto möjligen ett Malmöföretag
1 st schäfer, höjd 18 cm
1 st häst, höjd 13,5 cm
1 st jakthund, höjd 19,5 cm, längd 28 cm, stämplad för Zierkeramik Katzhütte, Thuringian
1 st långhårig hund, höjd 12 cm
1 st and, höjd 10 cm
1 st liggande valp, höjd 2 cm, ettikettmärkt Scandicast, "Scratch" S45
1 st valp med sko, höjd 3,5 cm, ettikettmärkt Scandicast, B07 German Sheperd
1 st liggande häst, höjd 13,5 cm, längd 25 cm
Ett par kaniner, höjd 5,5 cm
1 st Maria och Jesusbarnet, höjd 11 cm
1 st Maria och Jesusbarnet, höjd 13 cm.

Bruksskick med en valp med avslagen sko.

Gör en kostnadsfri värdering!

Samling figuriner i porslin
1 st schäfer, höjd 18 cm
1 st häst, höjd 13,5 cm
1 st and, höjd 10 cm
Ett par kaniner, höjd 5,5 cm

Antal besök: 1 991