CHIFFONJE, empire, möjligen Johan Öman, Stockholm. 1800-talets första halva.

191704. CHIFFONJE, empire, möjligen Johan Öman, Stockholm. 1800-talets första halva.

Fanerad i pyramidmahogny. Rakt nedåt konisk form, 1 låda ovan klaff samt 3 nedtill. Skrivklaff med bakomliggande lådinredning. Beslag i mässing. Bredd 97, djup 54, höjd 143 cm.

Johan Öman, mästare i Stockholm, 1815-1833.

Slitage, fanerskador, märken, lagningar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 3 354