GULDRING, Java, Indonesien, ca 1000-1500 e Kr, ringen avbildar en fisk och en stiliserad lotusblomma fisken är den hinduiska guden Vishnus inkarnation och lotusblomman är det som guden föddes ur.

1916267. GULDRING, Java, Indonesien, ca 1000-1500 e Kr, ringen avbildar en fisk och en stiliserad lotusblomma fisken är den hinduiska guden Vishnus inkarnation och lotusblomman är det som guden föddes ur.

Största inre diameter ca 1,8 cm, vikt ca 7,6 g

Proveniens: Nils-Mårten Sundevall (1898-1960) och hustru Torborg Sundevall (1900-1986), Nils-Mårten blev svensk vicekonsul i Indonesien 1951, paret fick ringen i gåva i början av 1950-talet och därefter i arv till nuvarande ägaren.

Bruks och åldersrelaterat slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 016