CAROLUS VOCKE. OLJEMÅLNING IMPRESSIONISTISKA BYN UTSIKT.

1909494. CAROLUS VOCKE. OLJEMÅLNING IMPRESSIONISTISKA BYN UTSIKT.

Oljemålning impressionistisk byvy, signerad Carolus Vocke
Vocke växte upp under de första åren av sitt liv på samma gata i Heilbronn som den senare federala presidenten Theodor Heuss, med vilken han hade flera brev från 1950.

Efter första världskriget (1914—1918), där Vocke tjänstgjorde som volontär, deltog han i Karlsruhe Art Academy som student av målaren Walter Georgi, keramiker Carl Kornhaas och skulptören Georg Schreyögg. Där utsåg akademiprofessor Hans Adolf Bühler honom till masterstudent 1923 och använde honom för att måla Karlsruhe rådhus. #1

1939, efter en anbudsinfordran tillsammans med Peter Jakob Schober, tilldelades han sedan 1935 det så kallade Baden State Prize for Portrait. Måla gäddbyggnaden i Tuttlingen. Så här skapades en första, monumental väggmålning med titeln Symphony of Technology.

Under andra världskriget blev Vocke krigsfånge och skickades till Mühlau lägret nära Tuttlingen. Även under sin internering fick han erkännande som målare från den franska militäradministrationen. Hon gav honom i uppdrag att måla en stor altartavla och Korsets väg för lägerkyrkan (revs 1964). Detta gjorde det möjligt för honom att sätta upp sin egen ateljé utanför lägret, skapa många porträttuppdrag och fresker i Bodensjön, i Hegau #2 och i Övre Schwaben.

Efter befrielsen fortsatte han att bo och arbeta i Tuttlingen-området fram till 1957, varefter han flyttade till Mannheim.

I Mannheim fick Vocke i uppdrag — på initiativ av Chief Government Building Director Karl Kölmel och Regeringsbyggnadsdirektör Ernst Throm — att återställa takmålningarna på Mannheims slott och Slottskyrkan, som nästan helt förstördes under kriget. #3 De ska förstås som nya skapelser och inte som rekonstruktioner. Några svartvita fotografier fungerade som de enda överlevande mallarna för honom här. #4 Utförandet av detta komplicerade och långa arbete, som varade fram till 1973, gav honom inte bara överregional berömmelse, utan också senare andra uppdrag av liknande slag, inklusive att måla taket i auditoriet i rokokoteatern i Schwetzingens slott.

Men på grund av irreparabel fuktskada måste den överdimensionerade skärmen tas bort som en del av en renovering av teatern runt 2003. #5 Ingenting är för närvarande känt om dess fortsatta vistelseort.

Ytterligare tak- och väggarbeten skapades från 1947 till 1966 i Mühlhausen, Überlingen, Ravensburg, Constance, Meersburg, Stuttgart, Frankfurt, Berlin och i Italien, nära Como (Lazzago slott). #6

I hans oljemålningar, porträtt och blommiga stilleben, Vocke förblev trogen mot figurativ skildring med impressionistiskt iriserande penselverk. Den avslappnade, doftande atmosfären i dess många landskapsakvareller uppskattas också av alla. Eftersom Vocke inte ville se sig reducerad som en monumental barockmålare, som tecknare, satiriserade han små- och övre bourgeoisin såväl som politik och militär med massor av humor i otaliga pappersark.

Vocke var en mästare i stora format och ett brett utbud av konsttekniker. Han designade många offentliga byggnader och restaurerade historiska fresker, tak- och väggmålningar, tar upp stilen för respektive period. Hans obeställda verk överskuggades av stora format under hans livstid. Postumt, i alla fall, hans personliga konstnärliga arbete blev alltmer populärt inom konsthandeln.

I Mannheim-Feudenheim har ”Carolus-Vocke-Ring” fått sitt namn sedan 1984. #7

Det finns för närvarande ingen känd katalog över Vockes verk.
Bildmått synliga: 91x59 cm, rammått: 103.5x73 cm.

Tecken på ålder och användning, se bilder.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 450