PARTI TENN, 5 delar, bland annat fat, Stockholm, Hudisvall, 1700-1900-tal.
190830. PARTI TENN, 5 delar, bland annat fat, Stockholm, Hudisvall, 1700-1900-tal.
Fat, Samuel Marnel, 1748-1775, Stockholm, diameter 21 cm.
Fat, Hudiksvall, troligen Gottlob Friedrich Baumann, 1789-1826/31, diameter 38 cm.
2 stop, höjd 11,5 - 21 cm.
Kanna, höjd 11,5 cm.
Omfattande skador och bristningar. Bucklor, lagningar.
Stora fatet med ägarmonogram samt dekor av blad på undersida.
2 stop, höjd 11,5 - 21 cm.
Kanna, höjd 11,5 cm.