PETER BAYER. FLOD LANDSKAP OLJEMÅLNING.

1898488. PETER BAYER. FLOD LANDSKAP OLJEMÅLNING.

Olja på duk, flodlandskap med människor & båtmotiv, inramad med glas, signerad Peter Bayer, bildstorlek: 68 x 93 cm, rammått: 74 x 100 cm.

1871-1919 Peter Bayer
Målare, student 1891-1903 vid Akad. Karlsruhe med F. Keller, masterstudent från Tübingen, chef
(Citat: https://www.mageda.de/az_1.php?knr=4500&name=&step=2)

Hans verk finns i flera museer i Tyskland, såsom Kunsthalle Mannheim.

https://www.dorotheum.com/de/k/peter-bayer/.

Bra skick, se bilder.

Gör en kostnadsfri värdering!

1871-1919 Peter Bayer

Bra skick, se bilder.

Antal besök: 986