GLASSERVIS, 52 delar, bl.a. "Bror", Kosta Boda. 1900-talets första hälft.

189666. GLASSERVIS, 52 delar, bl.a. "Bror", Kosta Boda. 1900-talets första hälft.

Helkristall. Rutslipad dekor med fasettslipad fot.

12 seltergals
11 starkvinsglas, höjd 13,5 cm.
5 grogg/ölsglas, höjd 3 st 13,5 cm / 2 st 14,5 cm.
3 champagneglas, höjd 17 cm.
10 vinglas, höjd 15 cm.
2 vinglas, höjd 16,3 cm.
6 rödvinsglas, höjd 17,5 cm.

(3 champagneglas, höjd 20 cm. OBS, EJ Bror, okänd modell.)

Bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

12 seltergals
3 champagneglas, höjd 17 cm.
10 vinglas, höjd 15 cm.
2 vinglas, höjd 16,3 cm.
6 rödvinsglas, höjd 17,5 cm.

Bruksslitage.

Antal besök: 16 064