ELISABETH WEJSFLOG. Modell. Akvarell. Signerad E Wejsflog och dat -03.

18955. ELISABETH WEJSFLOG. Modell. Akvarell. Signerad E Wejsflog och dat -03.

48,5 x 38 cm.
Elisabeth Wejsflog född 1941 i Polen. Hon utbildade sig vid Konstakademien i Krakow. Wejsflog använder akvarellkritor som ett komplement till färgerna för att kunna arbeta snabbt och med lätt hand. Chopin är hennes favoritkompositör. Om Chopin målade med musik, målar Elisabeth musik. Hon är bl.a. känd genom sina besök med papper och akvarell på repetitionerna i Malmö Symphonics. Ett stort antal av hennes bilder har skapats där. Målningarna innehåller både figurativa och abstrakta element. Vad ögat kan se kan omvandlas till toner av miljön. Vad örat hör och hjärtat känner omvandlas till former, rörelser och färger. Ett slags ingående av toners intryck. Det är luftigt och måste fångas i flykten.

Gör en kostnadsfri värdering!

48,5 x 38 cm.

Antal besök: 1 785