HANDTAG SKÅL. silver Ryssland, sent 1800-tal. Vikt 169,83 g.
189363. HANDTAG SKÅL. silver Ryssland, sent 1800-tal. Vikt 169,83 g.
Head stämpel och finhet märke ”84", liksom mästarens märke ”FG” (Cyril. ref.) på marken.
Silver, driven, stämplad. Bulbous kropp på 3 bollfötter. Fint mejslade blommor eller blad rankor på displaysidan. Läppkanten svänger något ut. Höjd 11.1 cm Diameter 11,4 cm.