HANDTAG SKÅL. silver Ryssland, sent 1800-tal. Vikt 169,83 g.

189363. HANDTAG SKÅL. silver Ryssland, sent 1800-tal. Vikt 169,83 g.

Head stämpel och finhet märke ”84", liksom mästarens märke ”FG” (Cyril. ref.) på marken.
Silver, driven, stämplad. Bulbous kropp på 3 bollfötter. Fint mejslade blommor eller blad rankor på displaysidan. Läppkanten svänger något ut. Höjd 11.1 cm Diameter 11,4 cm.

Skalets innervägg med normala tecken på slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 324