189054. BORDSLYSTER i mässing och kristall. 1930-tal.
Bordsarmatur i mässing med marmorfot, två våningar och två ljuspunkter. Kristallprismor i form av kristallkedjor, kvadrater och x-prismor
Höjd 44 cm.
Bruksskick med lös bindtråd och medföljande lösa prismor
Uppborrad för el.