1887211. SERVIS, Rörstrand, Ostindia, ca 58 dlr.
Matservis bestående av:
12 mattallrikar.
12 förrättstallrikar.
12 djupa tallrikar.
7 dessetskålar.
2 såssnipor.
1 soppterrin med lock.
2 + 2 små skålar.
2 stora skålar.
Salt och pepparströare.
Skål med lock.
Rund låg skål.
2 rektangulära fat.
Totalt ca 58 delar.
Bruksslitage, blandad kondition.
Hårspricka i kanten terrin. Större nagg på stor skål. Små glasyrnagg och nagg på tallrikar, ca 8 stora, 3 förrätt och 1 djup tallrik har nagg. Smärre glasyrnagg/nagg kan förekomma.
Matservis bestående av:
12 mattallrikar.
12 förrättstallrikar.
12 djupa tallrikar.
7 dessetskålar.
2 såssnipor.
1 soppterrin med lock.
2 + 2 små skålar.
2 stora skålar.
Salt och pepparströare.
Skål med lock.
Rund låg skål.
2 rektangulära fat.
Totalt ca 58 delar.