188290. ASKAR/DOSOR, 3 st, 18/1900-tal.
Dosa i rot längd 10, bredd 10, höjd 4 cm. Dosa i glas med emaljdekor diameter 4,5 cm. Ask i ben och trä med sköldpaddsimitation och miniatyrbild, längd 12, bredd 10, höjd 7 cm.
Slitage. Benask med sprickor och visst bortfall av inläggningar.