Stor bokbelysning av medeltiden - Det festliga året, faxutgåva, exklusiv utgåva för Coron, Verlag Müller och Schindler, Stuttgart 1988, 10 fax av 23 1/2 karat äkta guld, var och en i en passe-partout, motiv av den festliga kalendern i medeltida manuskript från 9: e-15-talet i röd sammetlåda, främre kopia av en elfenbensnidning med tillbedjan av St. Tre kungar (imitation av elfenben), medföljande häfte, 4°, små tecken på slitage, innehåll: LIVET AV TIDERNA AV HERTIGEN AV BEDFORD, PARIS MELLAN 1423 OCH 1430 - BEBÅDELSEN PÅ BRUNNEN Bomullspsalter, Tyskland, mitten av 1100-talet - JUL Ethelwold-Benedictionale Winchester, runt 980 - THE MAGI Les tres riches heures du Duc de Duc de Duc de Duc de Berry, Frankrike, 1411/1416 - EPIPHO ANIAS (6 januari) Missal av ärkebiskop Sbinko av Hasenburg, Prag, 1409 - Stilla veckan (inträde i Jerusalem) Ethelwold-Benedictionale Winchester, omkring 980 - PÅSK Drogo Sacramentary, Metz, mellan 850 och 855 - KRISTI ASCENSION Tidtabell av Etienne Chevalier, Frankrike, mitten av 15-talet - PINGST Drogo-Sacramentary, Metz, mellan 850 och 855 - SAINT MARTIN Mariegola från San Martino School, Venedig, 1362.
små tecken på användning.
små tecken på användning.